Ruzawi School

Sporting Fixtures Results

SPORTS RESULTS - EASTER TERM 2020        
Sports Captains: Tennis: A.Hill        
    Cricket: L.Marillier        
Girls' Tennis vs Lilfordia (18/01/20)        
Fillies B (A)   lost 4-8          
Fillies A (A)   lost 2-9          
2nd VIII (H) won 16-0          
1st VIII (H)   won 16-0          
               
Cricket vs Wise Owl (18/01/20)          
Colts D (H)              
Ruzawi 36 for 9            
Wise Owl 37 for 4   (C.Carvalho 2 wkts)      
Ruzawi lost by 6 wickets          
               
Cricket vs Lilfordia (18/01/20)          
Colts C (A)              
Ruzawi 88 all out            
Lilfordia 61 for 8   (T.Vengesayi 2 wkts)      
Ruzawi won by 27 runs          
               
Colts B (A)              
Ruzawi 56 for 8            
Lilfordia 50 for 9            
Ruzawi won by 6 runs            
               
Colts A (A)              
Ruzawi 73 for 9   (A.Rowbotham 40 n.o.)    
Lilfordia 40 all out            
Ruzawi won by 33 runs          
               
4th XI vs Lilfordia 3rd XI (H)          
Ruzawi 85 for 9   (J.Chibwe 24, B.Nyawo 14)    
Lilfordia 87 for 8            
Ruzawi lost by 2 wkts            
               
2nd XI (A)              
Ruzawi 165 for 5   (T.Muvandi 72 n.o.)      
Lilfordia 34 all out   (J.Mliswa 2 for 2, C.Scott-Elliot 2 for 6)  
Ruzawi won by 131 runs          
               
1st XI (A)              
Ruzawi 58 for 8            
Lilfordia 23 all out   (N.Munatsirei 3 for 1, L.Marillier 3 for 5)  
Ruzawi won by 35 runs          
               
Girls' Tennis vs Bishopslea (25/01/20)        
Fillies B (A)   lost 4-12          
Fillies A (A)   lost 3-13          
2nd VIII (H) won 11-6          
1st VIII (H)   won 13-3          
               
Cricket vs Hartmann House (25/01/20)        
Colts D (A)              
Ruzawi 97 for 7   (R.Harvey 22)      
Hartmann House 72 for 7 (B.Matsikidze 2 for 3)      
Ruzawi won by 25 runs          
               
Colts C (A)              
Hartmann House 30 all out          
Ruzawi 32 for 0            
Ruzawi won by 10 wickets          
               
Colts B (H)              
Ruzawi 63 for 4   (S.Mandivenga 14)      
Hartmann House 64 for 7 (N.Matsikidze 4 for 6)      
Ruzawi lost by 3 wickets          
               
Colts A (H)              
Ruzawi 137 for 3   (R.Ettlin 51 n.o, R.Stanger 44)    
Hartmann House 125 for 9          
Ruzawi won by 12 runs          
               
4th XI (A)              
Ruzawi 59 for 7            
Hartmann House 60 for 5 (V.Makuluni 2 for 26)      
Ruzawi lost by 5 wickets          
               
3rd XI (A)              
Ruzawi 97 for 7   (O.Van Zyl 15)      
Hartmann House 54 all out (B.Chatira 3 for 10)      
Ruzawi won by 43 runs          
               
2nd XI(H)              
Ruzawi 151 for 4   (T.Muvandi 56)      
Hartmann House 37 all out (J.Mliswa 3 for 7)      
Ruzawi won by 114 runs          
               
1st XI (H)              
Ruzawi 110 for 3   (T.Chapman 56 n.o.)      
Hartmann House 31 all out (M.Bredenkamp 3 for 3)    
Ruzawi won by 79 runs          
               
Cricket vs Lendy Park (29/01/20)          
Colts C (H)              
Lendy Park 41 for 6            
Ruzawi 42 for 2   (D.Hunter 19)      
Ruzawi won by 8 wickets          
               
Cricket vs Wise Owl (29/01/20)          
Colts D (H)              
Ruzawi 75 for 2   (S.Meikle 15)      
Wise Owl 31 for 3            
Match abandoned (Rain)          
               
3rd XI (H)              
Ruzawi 118   (C.Wilson 20 ret.)      
Wise Owl 20 all out   (B.Chatira: hat-trick)      
Ruzawi won by 98 runs          
               
Girls' Tennis vs Hellenic (29/01/20)        
Fillies B (A)   lost 2-10          
Fillies A (A)   lost 5-11          
2nd VI (H)   won 7-2          
1st VIII (H)   lost 0-9          
               
Cricket vs Hellenic (29/01/20)          
Colts B (A)              
Ruzawi 113 for 3   (J.Van Heerden 20 n.o.)    
Hellenic 44 all out   (J.Van Heerden 2 for 0, K.Chakona 2 for 7)  
Ruzawi won by 69 runs          
               
Colts A (A)              
Hellenic 88 all out   (M.Williams 4 for 12, R.Stanger 3 for 10)  
Ruzawi 51 for 3            
Match abandoned (Time)          
               
2nd XI (H)              
Hellenic 26 all out   (T.Muzariri 2 for 1, C.Scott-Elliot 2 for 4)  
Ruzawi 27 for 0            
Ruzawi won by 10 wickets          
               
1st XI (H)              
Ruzawi 59 for 5            
Hellenic 18 for 1            
Match abandoned (Rain)          
               
Girls' Tennis vs Lendy Park (05/02/20)        
Grade 4A (A) won 9-7          
2nd VIII (H) won 16-0          
1st VIII (H)   won 9-7          
               
Cricket vs Lendy Park (05/02/20)          
Grade 4B vs Lendy Park Colts B (A)          
Ruzawi 58 for 4   (M.Hill 8 ret.)      
Lendy Park 59 for 6   (M.Hill 3 for 12)      
Ruzawi lost by 4 wickets          
               
Grade 4A vs Lendy Park Colts A (H)        
Ruzawi 72 all out   (S.Mandivenga 20)      
Lendy Park 74 for 4            
Ruzawi lost by 6 wickets          
               
4th XI vs Lendy Park 3rd XI (H)          
Lendy Park 97 for 7   (A.Odendaal 2 for 5)      
Ruzawi 58 for 9   (E.Bunhu 19)      
Ruzawi lost by 39 runs            
               
3rd XI vs Lendy Park 2nd XI (A)          
Lendy Park 68 all out   (B.Hopgood 6 for 21)      
Ruzawi 69 for 8   (L.Southon 20)      
Ruzawi won by 2 wickets          
               
1st XI (H)              
Lendy Park 49 all out            
Ruzawi 86 for 4   (C.Oosthuizen 20 n.o.)      
Ruzawi won by 6 wickets          
               
Cricket vs Godfrey Huggins (05/02/20)        
2nd XI (H)              
Ruzawi 93 for 2   (T.Muvandi 52 n.o.)      
Godfrey Huggins 83 for 9 (T.Muzariri 3 for 15)      
Ruzawi won by 10 runs          
               
Girls' Tennis vs Gateway (08/02/20)        
Fillies B (H) Cancelled          
Fillies A (H) lost 5-6          
2nd VIII (A) Rained off          
1st VIII (A)   Rained off          
               
Cricket vs Gateway (08/02/20)          
Colts D (AH            
Ruzawi 96 for 5   (R.Harvey 19)      
Gateway 4 for 1            
Match abandoned (Rain)          
               
Colts C (A)              
Rained off              
               
Colts B (A)              
Rained off              
               
Colts A (H)              
Gateway 60 all out   (Z.Matipano 3 for 15)      
Match abandoned (Rain)          
               
4th XI (A)              
Canncelled            
               
3rd XI (H)              
Ruzawi 187 for 2   (M.Mpofu 63 ret, T.Kunaka 61)    
Gateway 12 for 2            
Match abandoned (Rain)          
               
2nd XI (H)              
Gateway 31 all out   (B.Hopgood 4 for 3)      
Ruzawi 33 for 2            
Ruzawi won by 8 wickets          
               
1st XI (H)              
Ruzawi 97 for 7   (M.Bredenkamp 23)      
Gateway 3 for 4            
Match abandoned (Rain)          
               
Girls' Tennis vs Springvale House (12/02/20)        
Fillies B (H) Cancelled          
Fillies A (H) Rained off          
2nd VIII (A) Cancelled          
1st VIII (A)   Rained off (Ruzawi leading 3-1)      
               
Cricket vs Springvale House (12/02/20)        
Colts C (A)              
Cancelled              
               
Colts B (A)              
Cancelled              
               
Colts A (H)              
Ruzawi 45 for 2            
Match abandoned (Rain)          
               
3rd XI (H)              
Springvale House 25 for 6 (8 overs)          
Match abandoned (Rain)          
               
2nd XI (A)              
Ruzawi 53 for 3 (12 overs)          
Match abandoned (Rain)          
               
1st XI (H)              
Ruzawi 30 for 0 (8 overs)          
Match abandoned (Rain)          
               
Girls' Tennis vs Chisipite (15/02/20)        
Fillies B (H) lost 2-14          
Fillies A (A)   Rained off (Ruzawi trailing 1-3)      
2nd VIII (H) Ruzawi won 13-3        
1st VIII (A)   Rained off (Ruzawi trailing 1-4)      
               
Cricket vs St John's Prep (15/02/20)        
Colts D (H)              
Ruzawi 53 for 7            
St John's Prep 57 for 2            
Ruzawi lost by 8 wickets          
               
Colts C (H)              
St John's Prep 85 runs   (A.Zhanda 2 wkts)      
Ruzawi 65 for 6            
Ruzawi lost by 20 runs            
               
Colts B (H)              
Ruzawi 125 for 7   (J.Van Heerden 45, M.Hill 24)    
St John's Prep 39 all out (T.Mangisi 3 for 2)      
Ruzawi won by 86 runs          
               
Colts A (A)              
               
Cancelled              
               
4th XI (H)              
Ruzawi 47 all out            
St John's Prep 49 for 6            
Ruzawi lost by 4 wickets          
               
3rd XI (H)              
St John's Prep 57 all out          
Ruzawi 58 for 6            
Ruzawi won by 4 wickets          
               
2nd XI (A)              
               
Cancelled              
               
1st XI (A)              
               
Cancelled              
               
Cross Country Captains: I.Drake (Girls), B.Hopgood (Boys)    
               
Springvale House Cross Country (18/02/20)        
               
Girls: E.Hamp-Adams (1st), T.Chirisa (2nd), C.Arnold (3rd), I.Drake (6th), V.Mhuriro (3rd),
  A.Barry (4th), C.Wroe (5th), J.Barry (6th), A.Dzvatsva (7th), I.Charters (3rd), 
  V.Gata (4th), T.Kaschula (6th)        
               
Boys: B.Hopgood (2nd), B.Candy (1st), R.Ettlin (4th), J.Hove (9th), J.Hosack (5th),
  J.Goosen (6th), P.Hosack (2nd), J.Hopgood (4th), M.Ettlin (10th)  
               
Inter-House Cross Country (26/02/20)        
Girls       Boys      
Kippers: 1 L.Nleya (G)   Kippers: 1 T.Coetzee (G)  
  2 A.Holden (G)     2 D.Oosthuizen (G)  
  3 D.Sargeant (F)     3 B.Meikle (F)  
               
Juniors: 1 I.Charters (G)   Juniors: 1 R.Ettlin (G)  
  2 V.Gata (G)     2 J.Hove (F)  
  3 M.Bunhu (F)     3 J.Goosen (F)  
               
Seniors: 1 T.Chirisa (F)   Seniors: 1 B.Hopgood (G)  
  2 V.Mhuriro (F)     2 B.Candy (F)  
  3 C.Wroe (G)     3 T.Kashaya (G)  
               
The B.R.Bentley Cup (Inter-House Cross Country) 1 Grenfell - 2 131 points
          2 Fairbridge - 2 446 points
               
Girls' Tennis vs Chisipite (29/02/20)        
Fillies B (A)   lost 3-13          
2nd VIII (A) drew 8-8          
               
Cricket vs St John's Prep (29/02/20)        
Colts D (H)              
Ruzawi 66 for 6   (C.Mashungu 6)      
St John's Prep 69 for 3            
Ruzawi lost by 7 wickets          
               
Colts C (H)              
St John's Prep 113 for 8          
Ruzawi 83 for 6            
Ruzawi lost by 30 runs            
               
Colts B (A)              
Ruzawi 80 for 7   (N.Kapanje 13 n.o.)      
St John's Prep 77 all out (N.Kapanje 3 for 13, L.Moyo 3 for 13)  
Ruzawi won by 3 runs            
               
4th XI (A)              
Ruzawi 37 all out   (D.Froude 15)      
St John's Prep 38 for 4            
Ruzawi lost by 6 wickets          
               
3rd XI (A)              
St John's Prep 39 all out          
Ruzawi 42 for 3            
Ruzawi won by 7 wickets          
               
2nd XI (H)              
Ruzawi 136 for 4   (M.Duckworth 71 n.o.)    
St John's Prep 80 all out (N.Mahlangu 5 for 7 including hat-trick)  
Ruzawi won by 56 runs          
               
Girls' Tennis Quadrangular (28/02/20 - 29/02/20)      
Fillies A: vs Springvale House (A) lost 1-15      
  vs Chisipite (H)   won 10-6      
  vs Whitestone (H)   won 8-7      
1st VIII: vs Springvale House (A) drew 8-8 (Doubles won 6-2/ Singles lost 2-6)
  vs Chisipite (H)   lost 6-10 (Doubles lost 2-6/ Singles drew 4-4)
  vs Whitestone (H)   won 15-1 (Doubles won 8-0/ Singles won 7-1)
               
Cricket Quadrangular (28/02/20 - 29/02/20)        
Colts A: vs Springvale House (A)        
  Ruzawi 268 for 1   (R.Ettlin 120 n.o, R.Stanger 76 n.o.)
  Springvale House 104 for 9        
  Ruzawi won by 164 runs        
               
  vs St John's Prep (H)          
  Ruzawi 81 for 5   (R.Ettlin 26 n.o.)    
  St John's Prep 82 for 2          
  Ruzawi lost by 8 wicket        
               
  vs Whitestone (H)          
  Ruzawi 133 for 2   (Z.Matipano 52 n.o, A.Rowbotham 26 n.o.)
  Whitestone 15 all out   (T.Kashaya 4 for 3, J.Hove 3 for 4)  
  Ruzawi won by 118 runs        
               
Independent Schools Cricket Festival (Whitestone School, Bulawayo)  
(28/02/20 - 02/03/20)          
               
1st XI vs Waterkloof House          
  Ruzawi 162 all out   (T.Chapman 75, L.Marillier 31)  
  Waterkloof House 137 all out (B.Candy 6 for 11, F.Watson 2 for 14)
  Ruzawi won by 25 runs        
               
  vs Woodridge          
  Woodridge 114 all out (F.Watson 3 for 4, B.Palmer 2 for 6, M.Bredenkamp 2 for 16)
  Ruzawi 68 all out   (T.Kashaya 13)    
  Ruzawi lost by 46 runs          
               
  vs Pridwin            
  Ruzawi 61 all out   (T.Chapman 9)    
  Pridwin 63 for 3   (C.Oosthuizen 3 for 14)  
  Ruzawi lost by 7 wickets        
               
  vs Clifton Notties          
  Ruzawi 60 all out   (N.Munatsirei 14)    
  Clifton 61 for 3          
  Ruzawi lost by 7 wickets        
               
Athletics Captains: E.Hamp-Adams (Girls), B.Hopgood (Boys)    
               
Bishopslea Invitational Athletics (Track Events - 6/03/20)      
Girls:              
R.Chinhara U9 400m (3rd)        
V.Gata   U 10 75m (1st), U10 400m (2nd)      
V.Mhuriro   U12 800m (1st), U12 75m Hurdles (4th)    
A.Barry   U12 800m (3rd)        
E.Hamp-Adams U13 800m (3rd)        
               
Relays   U9 (4th), U10 (3rd), U11 (4th), U12 (1st), U13 (4th)  
               
Boys              
J.Hopgood U9 75m (1st), U9 400m (3rd)      
P.Hosack   U9 400m (4th)        
S.Paradza   U10 400m (4th)        
R.Ettlin    U11 75m (3rd)        
C.Magutakuona U11 75m (4th)        
M.Mpofu   U12 100m (3rd)        
J.Chibwe   U12 100m (2nd), U12 75m Hurdles (2nd)    
B.Candy   U12 800m (3rd)        
B.Hopgood U13 800m (3rd)        
M.Matonga U13 75m Hurdles (3rd)      
               
Relays   U9 (3rd), U10 (4th), U11 (1st), U12 (2nd), U13 (4th)  
               
Girls: 4th (33 points)          
Boys:  3rd (47 points)          
               
Lilfordia Three Woods Cross Country (01/03/19)      
               
Girls' Shield: Juniors  Ruzawi A (6th - I.Charters 9th, T.Kaschula 18th)
      Ruzawi B (26th)      
    Seniors   Ruzawi A (3rd - T.Chirisa 13th)    
      Ruzawi B (11th)      
    Overall  Ruzawi A (4th)      
      Ruzawi B (19th)      
               
Boys' Shield: Juniors   Ruzawi A (8th - J.Hosack 4th)    
      Ruzawi B (21st)      
    Seniors   Ruzawi A (12th - B.Hopgood 6th)    
      Ruzawi B (28th)      
    Overall   Ruzawi A (9th)       
      Ruzawi B (26th)      
               
Overall Shield: Ruzawi A (5th), Ruzawi B (21st)      
               
Ruzawi Invitational Cross Country (11/03/20)        
Girls: Juniors  Ruzawi A (6th - I.Charters 14th)      
    Ruzawi B (10th)        
  Seniors   Ruzawi A (3rd - C.Arnold 8th, T.Chirisa 10th, C.Wroe 12th, I.Drake 16th,
      V.Mhuriro 18th, A.Barry 19th)    
    Ruzawi B (4th - J.Barry 11th)      
  Overall  Ruzawi A (4th)        
    Ruzawi B (7th)        
               
Boys: Juniors   Ruzawi A (3rd - R.Ettlin 4th, J.Goosen 6th, J.Hosack 13th, J.Hove 16th)
    Ruzawi B (11th)        
  Seniors   Ruzawi A (7th - B.Hopgood 4th, B.Candy 6th)    
    Ruzawi B (16th)        
  Overall   Ruzawi A (5th)         
    Ruzawi B (13th)        
               
Co-Ed: Ruzawi A (3rd), Ruzawi B (8th)        
               
Inter-House Athletics (12/03/20 - 13/03/20)        
U9 Girls Victrix:       R.Chinhara  
U9 Girls Runner-Up:       A.Zhanda/T.Gorejena  
U9 Boys Victor:       J.Hopgood  
U9 Boys Runner-Up:       M.Ettlin    
U10 Girls Victrix:       V.Gata    
U10 Girls Runner-Up:       R.Munyawarara/T.Kaschula/I.Charters
U10 Boys Victor:       S.Paradza    
U10 Boys Runner-Up:       S.Mandivenga  
Middle Girls Victrix (Duncan Wood Trophy):   M.Bunhu    
Middle Girls Runner-Up:     S.Mangenah  
Middle Boys Victor (Ruzawi Middle Victor Trophy): R.Ettlin/J.Hove  
Middle Boys Runner-Up:     M.Williams/C.Magutakuona
U12 Girls Victrix:       V.Mhuriro    
U12 Girls Runner-Up:       C.Wroe    
U12 Boys Victor:       B.Candy    
U12 Boys Runner-Up:       J.Chibwe    
U13 Girls Victrix (Jones Trophy):     C.Arnold    
U13 Girls Runner-Up:       N.Mujaranji  
U13 Boys Victor (Robins Cup):     B.Hopgood  
U13 Boys Runner-Up:       M.Matonga  
Pickering Trophy (House Relays):   Grenfell   89  
        Fairbridge   80  
Field Cup (Field Events):   Grenfell   81  
        Fairbridge   68  
Rodwell Cup (Inter-House Athletics): Grenfell   390  
        Fairbridge   347  
               
Junior National Swimming Championships (14/03/20 - 15/03/20, Harare)  
Girls' Medals:            
T.Kaschula   Gold (25m Butterfly), Silver (25m Backstroke), Silver (Medley Relay),
    Silver (Freestyle Relay), National Aggregate Champion (9 year old girls)
V.Gata   Bronze (25m Breaststroke), Bronze (25m Freestyle), Silver (Medley Relay),
    Silver (Freestyle Relay)        
I.Charters   Silver (Medley Relay)        
G.Van der Linden Silver (Medley Relay), Silver (Freestyle Relay)    
C.Wroe   Silver (Medley Relay)        
C.Gata   Silver (Medley Relay)        
A.Barry   Silver (Medley Relay)        
R.Preston   Silver (Medley Relay), Bronze (Freestyle Relay)    
A.Mtongwiza Silver (Medley Relay)        
C.Arnold   Silver (50m Butterfly), Bronze (Medley Relay), Bronze (Freestyle Relay)
               
Boys' Medals:            
J.Hosack   Silver (25m Backstroke), Silver (Medley Relay)    
M.Mukonoweshuro Silver (Medley Relay)        
M.Williams Bronze (25m Breaststroke), Bronze (Medley Relay), Silver (Freestyle Relay)
R.Ettlin   Bronze (Medley Relay), Silver (Freestyle Relay)    
T.Kashaya   Bronze (Medley Relay)        
M.Duckworth Bronze (Freestyle Relay)      
               
Digglefold Falling Pines Cross Country (18/03/20)      
               
Cancelled              
               
Ruzawi Invitational Athletics (21/03/21)        
               
Cancelled              
               
Marondera Schools' Athletics (25/03/20)        
               
Cancelled              
               
Inter-House Athletics Standards          
               
Cancelled              
               
EPSA Division 11 Inter-Schools Athletics (Hellenic School - 28/03/20)  
               
Cancelled              

Telephone

+263 65 23 24104/5
+263 778 283 840

Email

General:       admin@ruzawi.com
Registration: marketing@ruzawi.com 
ATS LOGO FOR BUSINESS CARDS